Translate

úterý 31. ledna 2012

O čem přemýšlím?

O čem, o kom a proč? Přemýšlím hlavně ráda. Proč jsou někteří lidé stále veselí a jiní zase smutní. Proč si lidé ubližují, nejvíce sami sobě a kde se v člověku bere síla, která ho vede dál i přes trápení a krachy.

Nezajímají mne příliš památky, kamenné chrámy, vzácná sousoší či zajímavé architektonické prvky. Ne že by nebyl pohled na ně pěkný, člověk mnohdy žasne a zároveň si uvědomuje tu pomíjivost vlastního života. Památky mají jistě svoji historii a svůj příběh, byly tu před námi a budou po nás.


Zajímá mne však člověk, tvor, který se musel odnepaměti na tomto světě umět prosadit, musel přežít, a tak se naučil boje, lsti a taktiky. Buď přežil on, nebo ten druhý, ten silnější. Někteří žijí i po smrti, to ve svých dílech, která obdivujeme, ale která nám mohou něco povědět o člověku samém, jaký byl a jak vnímal svět.


Mám ráda knihy, jsou mým nejlepším přítelem. Nesčetné lidské osudy, podmanivé příběhy, ale i svět historie a faktů, které člověku rozšiřují obzory. 


A lidé? Lidé jsou takovou stále rozečtenou knihou, knihou plné lásky i nenávisti, dobra i zla, radosti i hněvu, příběhy plné věčné touhy po životě. Čtu ráda lidi. Nezajímá mne, v čem jezdí, jak bydlí a kde byli na dovolené, ale co je zajímá a těší, proč žijí zrovna tak, jak žijí, proč nemají nikoho a sami sebe rádi nebo naopak všude rozdávají. 


Kniha života je tou nejzajímavější knihou se spoustou příběhů, které píšeme my všichni, má svůj počátek a konec, stejně jako náš život začíná a jednou končí. Náš život, stejně jako kniha může být plný příběhů, vzestupů a pádů, smíchu i slz, ale přesto by nikdy neměl ustrnout, stejně jako na dobré knize by neměl sednout prach, protože se k ní vracíme stále znovu, hltáme její stránky jako náš život, fascinuje nás, stejně jako nás věčně fascinuje život.


Potěšující zpráva na závěr.
Přátelé vás zradí, děti se rozběhnou do světa, psi umírají, užívat si života vás přestane bavit, ale kniha, ta zůstane. Tiše čeká na svém místě, až ji vezme lidská ruka a začne hladit stránky. Nevyčítá, neoponuje, naopak potěší a léčí.Kniha je přítel.